Jak vybrat venkovní dveře?

Venkovní dveře by měly odpovídat svému účelu a nedělat domu ostudu.

Venkovní dveře jsou vystaveny nejen živlům přírodním, ale také těm kriminálním. Správné bezpečné dveře vám poskytnou dostatečnou ochranu nejen před zloději, ale také třeba i požárem.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Typy dveří

Vchodové dveře

Venkovní vchodové dveře dostávají zabrat nejen povětrnostními podmínkami, ale také se občas setkají s nešetrným zacházením. Zásadním parametrem při výběru proto bude jejich odolnost a zabezpečení. Vaše vchodové dveře by měly spadat alespoň do bezpečnostní třídy 3. Jejich cenu určuje nejen zabezpečení, ale také tepelně-izolační vlastnosti a další vybavení, jako je protipožární provedení.

Bezpečnostní třída se určuje podle české technické normy, kdy třída č. 5 představuje nejodolnější bezpečnostní dveře, které by měly zloději odolávat minimálně 15 minut.

Venkovní dveře vchodové

Balkonové dveře

Balkonové dveře jsou speciálním typem, které často naleznete v nabídkách firem zaměřující se na okna. Balkonové a francouzské dveře by měly tvořit ladící set s okny a zároveň dodržet potřebnou tepelnou i zvukovou izolaci. Oblíbené dvoukřídlé provedení se skvěle hodí k venkovním terasám a pergolám.

  • Zpravidla osazeny kličkou

  • Tepelně izolační vlastnosti podobně jako okna

Venkovní dveře balkonové

Prosklené venkovní dveře

Prosklené venkovní dveře nejsou nutně méně bezpečné než dveře plné. Přestože mohou působit křehkým dojmem, současná moderní dvojskla či trojskla nepodlehnou násilí tak snadno, jako to známe z filmů. Pro větší pocit bezpečí můžete zvolit i speciální bezpečnostní skla.

Prosklení dveří může mít mnoho podob od malé ozdobné vitráže po celoskleněnou desku. Design prosklených venkovních dveří volte podle jejich umístění a účelu (vchodové dveře, zadní vchod, služební vchod) a v neposlední řadě také podle architektonického stylu budovy.

  • Nápadité vitráže, nebo vzory dodají vašemu domu originální vzhled

  • Prosvětlení chodby/předsíně

  • Kvalitní a bezpečnostní skla poskytují stejnou ochranu jako dveře plné

  • Mohou působit přístupněji pro nevítáné návštěvníky

Venkovní dveře prosklené

Plné venkovní dveře (bez prosklení)

Venkovní dveře bez prosklení jsou vhodné tam, kde není potřeba osvětlit prostor za nimi a obejdete se bez prosklení (garáž, kůlna, sklep). Oproti proskleným dveřím mají tu výhodu, že působí nedobytně a už jen svým vzhledem mohou odradit potencionální narušitele.

  • Působí bytelně a bezpečně

  • Poskytují soukromí

  • Odpadá starost s mytím skleněné výplně

  • Nepropustí světlo

Venkovní dveře plné bez prosklení

Podle čeho vybírat

Směr otevírání

Nejjednodušší pomůckou při volbě varianty je postavit se tak, aby se dveřní křídlo otevíralo směrem k vám. Pak se podívejte, kde jsou umístěné panty, budou-li po vaší pravé ruce, jde o dveře pravé, pokud je máte vlevo, půjde o levou orientaci otevírání.

Provedení

Materiál

  • Plastové dveře - často se kombinují s jiným materiálem, jako třeba sklem. Vybírat můžete ze široké škály barev a snadno se udržuje.
  • Dřevěné dveře - klasický přírodní materiál, zvolit můžete různé úpravy - lak, dýha, nebo levnější laminát, který opravdové dřevo pouze napodobuje. Dřevo je také vhodnou volbou pro veřeje - lze do nich uchytit panty, aniž by se časem začaly viklat.
  • Ocelové dveře - pevné a bytelné, mají výrazně delší životnost, především při vysoké frekvenci provozu. Lépe také odolávají vandalům oproti například hliníkovým nebo plastovým.
  • Plechové dveře - ideální do hospodářských budov, garáží nebo sklepů.

Údržba dveří

Nutnost i náročnost údržby a čištění dveří závisí na daném materiálu.

  • Dřevěné dveře (i z dýhy) potřebují speciální přípravky na dřevo a na rozdíl od skleněných dveří nemají příliš v lásce vodu, která je deformuje. Na dřevěné a lakované dveře také není vhodné využívat rozpouštědla.

  • Skleněné dveře stačí umýt jakýmkoliv prostředkem, osušit hadříkem z mikrovlákna a vyleštit papírovými ubrousky. Jednou za rok byste měli zkontrolovat panty a v případě potřeby je promazat vazelínou.

Příslušenství

Dveřní kování

Cylindrické vložky

Zadlabací zámky

Dveřní panty

Zavírače dveří

Klepadla

Domovní zvonky

Dveřní kukátka

Nejčastější dotazy

Jsou prosklené dveře vhodné jako vchodové?

V případě venkovních vchodových dveří vedoucích na zahradu nebo na chodník z jedné a do předsíně nebo chodby bez oken z druhé strany, jsou prosklené dveře žádoucí - prosvětlí tím danou místnost. Jako dveře do bytu, které vedou na domovní chodbu jsou však v každém případě vhodnější plné dveře, které vám poskytnou větší soukromí a pocit bezpečí.

Co se zabezpečení týče, kvalitní dvojskla či trojskla poskytují stejnou ochranu jako dveře plné - zvolit můžete také speciální bezpečnostní skla.

Jaký vybrat materiál?

Materiál venkovních dveří se odvíjí do jejich účelu a také podle vzhledu budovy - na chalupu nebo do hájenky bude designově vhodnější dřevo, do rodinného domu nebo vily se pak nejčastěji používá plast nebo hliník, který snese časté používání. Pro vchodové dveře paneláků a činžovních domů jsou vhodné ocelové dveře, které odolají jak častému používání, tak útokům vandalů. Materiál volte také podle povětrnostních podmínek, kterým budou dveře odolávat.